Úzké kopyto

7. února 2017 v 12:54 | Deryliiin |  Kopyta

Úzké kopyto - "Před kolmicí"

Přední kopyto (vlevo a uprostřed) koně, který vyrostl na Floridě, kde je povrch měkký suchý a písčitý. Mám podezření, že jako hříbě trávil hodně času stáním na měkké podestýlce. Jeho kopyta nebyla vystavena dostatku tlaku, aby se rozšířila.
Kopytní stěna je tzv. "před kolmicí" - je užší u chodidla než u korunky. Takový tvar se při nesení váhy nemůže roztahovat; tím pádem neposkytuje dost krevního oběhu kopytu a růst je slabý. Náprava je obtížná.
Špinavé místo před špičkou střelky je díra v chodidle. Protože patky jsou dlouhé, kopytní kost tlačí v tom místě na chodidlovou škáru. Růst chodidla byl zpomalen a chodidlo je tam slabé.
Vpravo je normální kopyto kónického tvaru, který se při nesení váhy roztahuje a kopytu uvnitř poskytuje cirkulaci.

Sukně je křivka směřující ven na spodní části stěny, jako zvonec trumpety. Kopytní stěna by měla být od chlupové linie rovná až k zemi, kolem dokola celého kopyta.

Tato kopyta mají sukně proto, že jsou již přerostlá. Častější úpravy tyto sukně rychle odstraní; všimněte si, že horní část stěny na obou kopytech má silné spojení s bílou čárou.
Zadní kopytní kost je obvykle o několik stupňů strmější než přední, takže špice zadních kopyt jsou obecně strmější než přední špice.
Pokud jsou zadní špice s malou klenutostí a jsou vpředu "dlouhé", podezřívejte bolest v předních nohou. Kůň zadní nohy dává více pod sebe, aby odlehčil přední nohy a tím se patky opotřebovávají rychleji.
Koně, kteří dělají hodně práce ve shromáždění také mívají dlouhé špice u zadních kopyt.

Posuzování podle postoje a pohybu
Je několik věcí, na které se lze zaměřit při způsobu jakým se kůň pohybuje a stojí. Pozorování vašeho koně při chůzi je dobrý způsob jak zkontrolovat svou práci před a po vaší úpravě.
Pokud půjdete za koněm a uvidíte zadní nohu pevně přistát na zemi bez jakýchkoliv postranních vrávorání, kopyto je vyvážené. Pokud se hlezno zaviklá, je kopyto na jedné straně delší. (Abych vás povzbudila - u mých koní jsem veškeré viklání zadních nohou odstranila) Posunutí směrem ven znamená že vnitřní strana kopyta je delší; posunutí dovnitř znamená, že vnější strana kopyta je delší.

Pokud jsou přední nebo zadní kopyta blízko u sebe (zúžený postoj), zjistíte že vnitřní strany těchto kopyt jsou delší. Pokud jsou přední nebo zadní kopyta daleko od sebe (rozšířený postoj), zjistíte že jsou delší vnější strany.

Tenhle islandský koník měl postoj rozšířený. Upravila jsem vnější stranu o maličký kousek, asi o 1.5mm a byl schopen stát mnohem lépe. Není nutné řezat do chodidla, je třeba se jen dívat, kde je stěna trošku delší.

Tenhle koník potřebuje hodně laterální práce (jako třeba Parelliho "stranovou hru"), aby zesílil a rozšířil se mu hrudník.
Aby jste zjistili, která strana je delší, podívejte se na kopyto přímo zpředu, kam směřuje karpální kloub; tubule (čárky v kopytní stěně) nebudou svislé. Když se pak podíváte na spodek kopyta, jedna strana bude delší než druhá.
Pokud tato vodítka (pohled zespodu a tubule) nesouhlasí, je možné, že kopytní kost je na jedné straně propadlá (roztažená bílá čára), anebo erodovala do křivého tvaru - jedna z kopytních kostí v mé sbírce je asi 5° šikmá. Gene Ovnicek doporučuje provádět úpravy tak, aby patka došlapovala jako první; pak se kopytní stěna sama snadno přetvaruje.
Pokud přední kopyto rozmetá nebo opisuje oblouk směrem dovnitř, bývá delší na vnější straně. Můj valach rozmetal v klusu, ale přestal, když jsem jeho kopyta vyvážila.
Kůň s nevyváženými kopyty bude obtížně stát "snožmo" a obvykle jednu nohu předkládá před druhou. Kopyto umístěné více vzadu může mít bolestivé patky; kopyto umístěné před svým korektním postavením může vykazovat bolest ve špici. Nebo může tato noha kompenzovat bolest v diagonálně umístěné noze. Kůň s nebolestivými kopyty stojí "snožmo" s kolmými holeněmi.
Nepravidelnost v pohybu koně může poukazovat na nutnost chiropraktického ošetření páteře. Obecně se obratle vychylují z důvodu neustále nepravidelného postoje kvůli nevyváženým kopytům. Může to být také naopak - obratel vychýlený z linie při pádu může mít za následek nerovnoměrné opotřebení kopyta.Článek Marjorie Smith přeložila Alice Trägerová.
Originál najdete na stránkách
www.barefoothorse.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama