Pozor na koliky v zimě !!

9. února 2017 v 9:32 | Deryliiin |  Krmení koní
Nedávno se má kamarádka setkala s názorem veterináře : No jo, kolika je v zimě naprosto běžná. Koně nemají vodu.

Hodně ji tento názor překvapil, protože její koně mají prostě vodu a vozí jim několikrát denně teplou, aby nezamrzala. Koníky nestaví k balíku, ale chodí několikrát denně seno dávkovat.
Tak proč ?

Equichannel vydal článek o kolice, třeba tam najdete něco, co Vám napoví:

..................................................................................................................................................................

Letošní zima je dlouhá a neobvykle tuhá, teploty jsou i celé dny hluboko pod nulou. Průměrný majitel koně je určitě dobře obeznámen s rizikem koliky u svého koně bez ohledu na roční období, zima a chlad ale přece jen mají svá specifika, se kterými bychom měli počítat.
Jednou z častých příčin koliky v zimě je nedostatek čerstvé, nezamrzlé vody. Kůň musí denně vypít 20-25 litrů vody a v případě jejího nedostatku se může velmi rychle dehydratovat. Nedostatek vody může ale také způsobit zažívací potíže a zácpu. Nejčastějším viníkem dehydratace v zimě bývá zamrzlá voda. Může se ale i stát, že koně odmítnou pít nezamrzlou vodu prostě jen proto, že je příliš studená, a proto jsou vyhřívaná napajedla nutností k zajištění volného přístupu k vodě.
Je také potřeba zmínit, že elektrolyty nenahradí nedostatečný příjem tekutin a nezmírňují riziko dehydratace! Není nic špatného na tom, když přiměřené množství přidáte do jídelníčku svého koně, ale vždy je podávejte odděleně, aby kůň měl přístup i k čisté vodě. Koně někdy i jedí sníh, aby si doplnili tekutiny, nicméně sníh obsahuje velké množství vzduchu a neposkytne tak potřebné množství vody pro půltunové zvíře.
Samotná léčba případné dehydratace je zřejmá: doplnění tekutin. Přímo ve stáji váš veterinář pravděpodobně použije žaludeční sondu a tekutiny podá rovnou do žaludku společně se střevním lubrikantem, jako je třeba minerální olej. V případě středně těžké až těžké dehydratace může být potřeba dodat tekutiny rychlejší cestou intravenózně, většina veterinářů bude ale tento zákrok radši provádět na klinice.
Dalším rizikovým faktorem spojeným se zimním obdobím je samotný pobyt koní v chladu. Pořádně nasrstěný kůň nebude mít problém s udržením tepla ve studenějších zimních dnech i bez deky, pokud zůstane suchý a s přístupem do přístřešku. Ostříhaný kůň však deku rozhodně potřebuje, protože o izolační vrstvu zimní srsti přišel. Ale i deky musejí být používány zodpovědně. Promočenou deku ihned sundejte nebo vyměňte, protože vlhkost v ní zmrzne a bude koně chladit, čímž ho připraví o drahocenné tělesné teplo. Pokud tedy dekujete, měli byste mít v zásobě další 2-3 deky, abyste mohli podle potřeby měnit promočené za suché.
I zvýšení množství objemového krmiva je dobrý nápad. Nejen že to je prevence vzniku zácpy, ale snížíte tím i riziko samotného podchlazení. Koně v zimě spotřebují mnohem více kalorií, aby se vůbec zahřáli, a samotný proces trávení vlákniny mimo jiné generuje i teplo, které také pomůže koni udržet si svou tělesnou teplotu. Nejlepší prevencí koliky v tomto případě je tedy neustálý přístup ke kvalitnímu senu, takže se trávicí proces nikdy nezpomalí nebo nezastaví. Přidání jádra je určitě také v pořádku, musíme ale pamatovat, že neposkytne stejné množství tepla jako neustálý přísun sena.
Stejně důležitý je i přístřešek, a to i pro koně, kteří jsou zvyklí na režim 24/7. Samozřejmě, že ideální je pevná stavba, která odolá povětrnostním vlivům, jako je silný vítr nebo vrstva sněhu na střeše. Ale i dočasná řešení, jako je plachta nebo přístřešek z vlnitého vinylu, jsou dobrá, pokud jsou správně zajištěna.
Pokud přesto zjistíte, že je váš kůň mírně podchlazený (tělesná teplota je menší než 37,5 °C, kůň jeví známky letargie a má nechuť k pohybu), ochraňte ho před povětrnostními vlivy, aby se mohl vzpamatovat a zahřát. Čím dříve dostanete takového koně z chladu, tím lépe. Majitelům, kteří nemají boxy, může jako dočasné řešení posloužit třeba garáž.
Všichni víme, že když je pořádná zima, tak nefunguje nic a koně nejsou výjimkou. Koliky způsobené podchlazením a dehydratací jsou u koní žijících ve studeném podnebí častým jevem. Dobrou zprávou ale je, že díky pár změnám v managementu a ve stájích můžete tyto problémy výrazně omezit.

A jak krmit koně, který je náchylný na koliky?

Pokud jde o množství jádra, které krmíte koni náchylnému na koliky, je důležité zvážit, zda jádro vůbec potřebuje.
Krok 1: Na prvním místě co nejpřesněji určete hmotnost vašeho koně. Nejpřesnější metoda (kromě zvážení) je pomocí změření obvodu hrudníku a délky koně. K tomu vám pomůže například tato kalkulačka. Kalkulačka hmotnosti dospělého koně je nástroj určený pouze pro odhad hmotnosti koně. Nebere v úvahy fyzické rozdíly mezi jednotlivými koňmi. Pokud je z jakéhokoliv důvodu potřeba znát přesnou hmotnost koně, musí být použita váha.
Obvod hrudníkuDélka tělaV této kalkulačce v prvním kroku vyplňte obvod hrudníku, který dostanete změřením střední části hrudníku, hned za loktem a kohoutkem (obr. vlevo). V druhém kroku změřte délku těla - od ramene až po kyčelní hrbol (obr. vpravo). Po vyplnění vám vyjde hmotnost koně v kg.

Krok 2: Poté, co zjistíte váhu svého koně, dalším krokem je posouzení tělesné kondice. Je v pořádku, nebo je příliš hubený nebo tlustý? Abyste to zjistili, použijte techniku zvanou Body Condition Scoring (BCS), kdy přejedete rukou po šesti částech koňského těla, posoudíte množství tuku, které je překrývá a srovnáte to s popisem na příslušném grafu. Ideálně by se měl starší kůň pohybovat mezi 4. a 5. stupněm na Henneckeově stupnici. Pokud je váš kůň pod 4. stupněm, je nutné do krmení přidat více kalorií. Když je váš kůň nad 6. stupněm, je nutné kalorie odebrat.
Stupnici tělesné kondice koně i s popisem najdete v tomto článku.
Měli bychom upozornit, že má-li váš kůň podváhu, je potřeba zjistit příčinu. Je to jen nedostatek kalorií, nebo má kůň vnitřní parazity, problémy se zuby nebo nějaký jiný problém, který byste vy a váš veterinář měli řešit? Jestliže má kůň nadváhu, je třeba snížit příjem kalorií, protože příjem určitého množství objemového krmiva (ideálně 1,5% tělesné hmotnosti nebo více) je nutný pro správnou funkci střev. Problémy s tělesnou kondicí vašeho koně proberte s veterinářem.
Krok 3: Poté se zaměřte na otázky, jak krmíte svého koně. Je většina krmné dávky objemové krmivo? Má váš kůň volný přístup na kvalitní pastvinu, nebo doplňujete jeho potřebu objemového krmiva jinými zdroji, například senem? V případě, že krmíte senem, dáváte mu ho aspoň 1,5% jeho tělesné hmotnosti denně? Jestli ano, je schopný si udržet svoji váhu konzumací pouze objemového krmiva, nebo musíte přidávat další kaloricky bohaté zdroje k udržení ideální tělesné kondice?
Pokud jste zjistili, že váš kůň má nadváhu a v současné době krmíte jádrem, tak by to znamenalo, že jádro není potřeba. Naopak, jestliže jste se dopočítali, že váš kůň má podváhu, jako první zvyšte krmnou dávku, abyste přidali kalorie navíc. V případě, že to ke zvýšení váhy nepomůže, poohlédněte se po kaloricky bohatším krmivu.
Typická krmiva s vysokým obsahem snadno dostupných polysacharidů, jako jsou řepné řízky, sójové slupky, stejně jako krmiva s vyšším obsahem tuku, jsou pro zvyšování tělesné hmotnosti bezpečnější volbou, než jádro s vysokým obsahem škrobu. To proto, že se každé z těchto krmiv štěpí v různých místech koňského trávicího traktu a pokud se nestrávené škroby z jádra dostanou do zadní části trávicího traktu, mohou narušit mikrobiální fermentaci a způsobit koliku.
Ovšem nejlepším řešením je obrátit se na kvalifikovaného nezávislého odborníka na výživu koní, který vám krmnou dávku pro vašeho koně spočítá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama