Podtočené patky

7. února 2017 v 12:52 | Deryliiin |  Kopyta

Co jsou podtočené patky ?

Veškerá kopytní stěna vyrůstá z korunky ve stejném úhlu, v jakém je kopytní kost. Všechno roste dolů a dopředu.

Žádná část kopyta neroste vertikálně (pokud není kopyto upravováno ve stylu "špalkového kopyta" s dlouhými patkami a krátkou špicí).

Nakreslila jsem na kopytě čáry ve směru růstu kopytní stěny ve špici, ve čtvrti a v patce. Růžová šipka ukazuje na slabý vrub v tubulích ("vlasový" materiál, ze kterého je vyrobena kopytní stěna), který má stejný sklon jako moje čáry.

Pokud toto kopyto necháme přerůst, budou patky delší a budou také víc vpředu, než jsou teď. To nebudou "podsunuté" patky.

Aby byly "podsunuté", patky musí být také podtočené pod kopyto, podobně jako jsou kontrahované patky vtočené dovnitř.


Na tomto hodně přerostlém kopytě, které bylo vždy bosé, je vidět jak patky normálně rostou dopředu a ven když se prodlužují. Ačkoliv tyto patky jsou vepředu, nejsou kontrahované a tím pádem nejsou "podsunuté"

Když kůň kopyto zatíží, patky se rozšíří.

Po úpravě to bude skvělé kopyto; všimněte si širokého, zdravého střelu.
"Podsunuté" nebo "podjeté" patky. Podkova zabránila rozšíření kopyta při růstu; místo toho se podtočilo do dlouhého cylindrického tvaru. Patky a střel jsou zmáčknuté a velmi úzké.

Když se kůň postaví na tuto nohu, jsou patky tlačeny dovnitř. Rehabilitace může být obtížná - je těžké přimět patky k rozšíření, když jsou takto stlačené. Přílišnými úpravami můžete snadno způsobit separaci bílé čáry od kontrahované kopytní kosti.

Patky je potřeba zkrátit ke kraji chodidla, po vyškrábání spousty křídovitého materiálu v patkových sedlech.

Špice bude muset být zkrácena a zakulacena - byla vytažena příliš dopředu a pravděpodobně má sukni až ke korunce.

Tenhle kůň bude potřebovat mnoho měsíců dlouhých procházek po středně tvrdém povrchu (ne písek, ne měkký výběh, ne dlažba) aby se povzbudilo přetvarování kopyt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama