Nejčastěji kladené otázky

9. února 2017 v 9:06 | Deryliiin |  Fyzioterapie, chiropraxe
Autorka : Monika Plachá

.....................................................................................................................................................................Vaše nejčastěji kladené otázky
Co je to chiropraxe a osteopatie? Jak se tyto metody liší?

Chiropraxe je nezávislý medicínský obor, který se zabývá léčbou mechanického poškození páteře a kloubů. Jedná se o manuální techniku, která manipuluje s páteří a klouby. To samé je osteopatie, ale obě metody se liší ve způsobu práce s kostrou. Osteopate není tak invazivní a je šetrnější, než chiropraxe. Ideální je obě metody kombinovat. Blokády krční páteře a zad obvykle bez problémů odstraníte osteopatií.

Kdy si mám zavolat chiropraktika(osteopata)/fyzioterapeuta?
Pokud máte pocit, že váš kůň se neochotně hýbe, má problémy se uvolnit, je ztuhlý, je výrazně horší na jednu stranu, nerad pracuje na kruhu, reaguje citlivě na sedlání, nepodsazuje se při práci se a není schopen vyklenout hřbet. Velmi často se blokády obratlů projevují i kulháním či jinou vadou pohybu.
jezdím i na doporučení klasických veterinárních lékařů, se kterými spolupracuji.
Dále bych doporučovala kontrolu pohybového aparátu před závodní sezónou.

Jak dlouho vyšetření trvá?
Vzhledem k tomu, že procházím jak páteř, tak klouby a následně pracuji se svaly, trvá vyšetření trvá cca 30minut až 1hodinu.

Co při vyšetření mohu očekávat?
Při první návštěvě prodiskutujeme problém vašeho koně, můžeme se na koně podívat v pohybu a následně provedu vyšetření. Nejprve hmatem vyšetřím páteř a začnu s uvolňováním svalů v případě, že najdu blokádu obratle či obratlů. Uvolněné svaly mě lépe pustí k páteři a já pak mohu obratel vrátit na jeho místo. Následně se opět věnuji okolním svalům, protože svalová tkáň kolem blokády je vždy poškozená a poškozeny mohou být i svaly na protilehlé části těla, typickým příkladem jsou záda, takže na závěr překontroluji svalovou soustavu na celém těle koně.
Při práci se svaly používám speciální masážní hmaty, které diagnostikují problém a následně další hmaty pro uvolnění svalových spazmů.
Masážní technika, kterou využívám byla schválena asociací osteopatů v UK (více v mém medailonku na úvodu).
Metoda, kterou při práci s páteří využívám já je velmi šetrná nemůže dojít k žádnému poškození kloubu či obratle.
Vaše nejčastěji kladené otázky

Už jsem chiropraktika na návštěvě měla a zlepšení trvalo jen chvíli.

Jsou problémy, které vzniknou úrazem, ale jsou problémy, které vznikají například jednostranným nebo jinak chybným zatížením koně. Tam je vysoká pravděpodobnost, že se blokáda objeví znovu, pokud se v managementu koně nic nezměnilo.

Na druhou stranu chiropraktici, jak je znám já, napraví obratel během chvilky a ponechají zvíře svému vlastnímu osudu.

Z vlastní zkušenosti vím, že při blokádě obratlů je vždy poškozená okolní měkká tkáň, tedy svaly. Svaly pevně obklopují obratel a mají svalovou paměť, proto když se vrátí obratel do původní polohy a neuvolní se okolní svaly, dochází k situaci, kdy obratel může být natlačen svaly zpět do své původní - chybné polohy. Výsledkem je právě to dočasné zlepšení a následné zhoršení stavu pacienta.

Je třeba si svaly nejprve uvolnit, pak pracovat s páteří a následně opět se svaly. Péče o páteř a klouby společně s péčí o měkké tkáně jediným, komplexním řešením, které vede ke zlepšení zdravotního stavu vašeho koně.

Ideální je nechat si koně zkontrolovat cca měsíc po prvním ošetření.

Za jak dlouho po vyšetření mohu opět začít s koněm pracovat?

Obvykle po třech dnech se můžete vrátit do sedla. Ale vždy záleží na konkrétním případě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama