Moje zkušenost s kopytními abscesy

1. února 2017 v 13:52 | Deryliiin |  Náš příběh, naše zkušenosti
Kopytní absces, řekla bych, že dnes zcela běžná věc. Samozřejmě, že zdravé a pevné kopyto by nikdy nic takového nemělo napotkat.

Je to reakce imunitního systému na cizí těleso či velké otlačení v kopytě,kdy se udělá uvnitř kopyta hnis a protože není na hnis v kopytě místo, tak vyvolává nepříjemný tlak, který koně bolí. Nejčastěji tedy poznáme absces tak, že nám kůň okulhá.

Kobylku mám cca třetím rokem, kopytní absces má vždy pouze v jednom kopýtku, které má špalkový tvar. Kopytní absces už měla cca 6x za tu dobu co jí mám já. Chodí na boso, má bílá kopyta, někdy se jí dostal kamínek do bílé čáry, naposledy si našlápla kamínek do chodidla. Z tohoto důvodu jsem pořídila boty.

Nejdůležitějším znakem pro nás je vypozorování, na kterou část kopyta kůň našlapuje. Pokud chodí po špici kopýtka, v 99% se jedná právě o kopytní absces. Po špičce kopyta kůň nechodí v případě, když se jedná o schvácení kopyt, kdy má bolestivou onu špičku.

Co teď ?
  • Pokud si zavoláte veterináře, tak ten má speciální kleště, kterými zmačkne kopýtko a dle toho by měl poznat, na kterém místě tlak působí a dle toho by měl být schopen určit, kde se zánět nebo absces nachází. Některý odvážný veterinář vezme nůž a do toho místa řízne. Pokud vytipoval správně místo, hnis vyteče a koni se od tlaku uleví.
    Jiný veterinář udělá zapařovák ( zábal) a díky teplu si zánět někde udělá cestičku kde vyústí a vyteče. Většinou to bývá v místě korunky, kde je tkáň měkká.
už na své kobylce kopytní absces velmi dobře poznám, tudíž přistupuji k tomu tak, že pokud vidím černou tečku, prasklinku zespodu kopýtka, snažim se to vyšťourat ven a VŽDY udělám zapařovák, kobylku zavírám, aby mi zapařovák vydržel, po vyústění abscesu a vytečení zánětu se lépe vyčistí dutina, když je koník v pohybu. Samozřejmě musíme brát v potaz, že ho nemůžeme s "otevřeným" kopýtkem strčit do bahna.

NIKDY si už nenechávám nasazovat ATB, celý průběh zpomalují a hnis jakoby zahustí a trvá o x dnů až týdnů déle než se dutina vyprázdní.


Zapařovák dělám takto:
Zvednu si kopyto a celé ho zamotám mokrým hadrem prolitým betadinovým roztokem, na hadr dám kysané zelí, celé potravinářskou folií zamotám ( NE MOC PEVNĚ, AŤ NOHU NEŠKRTÍ), místo folie postačí i igelitka. Mezi igelitku a konečnou vrstvu dávám vatu na chodidlo, ať trošičku kobyle ulevím a to celé zavážu fáčem. Celé se dá přelepit stříbrnou opravnou nepromokavou páskou, kterou zakoupíte ve stavebninách či v drogerii a nebo používám lepící bandáž, která je vážně fajn a nepadá. Zalepím náplastí nebo tou páskou a dílo je hotové. Nechávám dva dny v případě potřeby opakuji, někdy praskne v korunce zánět dříve. Než to praskne dělám zábaly, poté už nechám kopyto volně.Lepivé bandáže zakoupíte kdekoli na netu či v lékárně.

Když absces vyteče není důležité to jakkoli čistit, vše vytéká pěkně ven, jen to hlídám, aby se do toho náhodou nedostala nějaká infekce.
Než díra zaroste a vznikne nová necitlivá rohovina to chvilinku trvá, ale určitě by měl mít kůň volný pohyb po pastvě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama