Jakým směrem by se mělo vyvíjet „vaše oko“ pro tvar kopyta

7. února 2017 v 12:56 | Deryliiin |  Kopyta

Kopytní názvosloví

Zde je pohled na kopyto zespodu s pojmenováním jednotlivých částí:


Kopyto upravované podle modelu kopyta divokého koně vypadá jinak, než co jsme zvyklí vídat všude okolo sebe.

Zde jsou fotografie kopyt koní, kteří žili a uhynuli na suchém, kamenitém a hornatém terénu. Patkové valy byly většinou ožvýkány mrchožrouty a kopyta jsou vyschlá, ale jinak jsou ve vynikajícím stavu.

Přední kopyto:

kopytní stěna je velmi krátká (asi 7.5 cm), protože kopytní kost je vyzdvižena vysoko v kopytním pouzdře
pevná úzká bílá čára (kvůli zvětrání kopyta vypadá dost tmavá) a stěna bez sukní

je viditelná hrana rozpěrek ("rozpěrky " jsou částí kopytní stěny, která se vtáčí dovnitř podél střelky)

patky vypadají jako těsné protože střelka na tomto mrtvém kopytě již vyschla
kůň chodí po "vodní čáře," vnitřní, bílé vrstvě kopytní stěny (na fotografii nejsvětlejší vrstva); vnější pigmentovaná vrstva není nosná

přední kopyto má malou klenutost - asi 6 mm, když položíte rovnou hranu napříč kopytem ve špici střelky

Zadní kopyto:

silné, mozolnaté patky a klenuté čtvrtě

stěna ve špici je opotřebená téměř do poloviny výšky kopyta a navíc má ještě "mustangový překlop"

(mustang roll, zaoblená překlopová hrana ve špici kopyta)
pevná úzká "bílá čára" (kvůli zvětrání vypadá tmavá)
zadní kopyto má větší klenutost než přední (střelka je vyschlá)

kůň chodí i po nepigmentované vrstvě stěny, mustang roll není tak výrazný

Jiné zadní kopyto:

stěna ve špici je opotřebovaná poměrně vysoko, navíc je ze strany od chodidla i mustangový překlop ten umožňuje brzký překlop kopyta.
délka stěny ve špici je mnohem menší, než šířka kopyta, protože kopytní kost je vyzdvižena vysoko v kopytním pouzdře

mustangový překlop pokračuje dále po stranách kopyta
jedna patková cibule na tomto modelu není odžvýkaná; můžete si všimnout oválnějšího tvaru celého zadního kopyta
značná klenutost zadního kopyta, opotřebovaného kamenitým terénem

Domestikovaná kopyta nebudou tak krátká jako tato. Většina našich koní neujde denně dost kilometrů na tvrdém povrchu, aby měli naprosto zdravou, pevnou bílou čáru. Bílá čára je oslabená a roztažená, čímž je kopytní kost (která je "podvěšená" pod skloněnou kopytní stěnou) umístěna níže v kopytním pouzdře. U domestikovaných koní můžeme očekávat délku kopytní stěny ve špici přibližně 8 až 9.5 cm, při měření od chlupové linie k zemi.

Pokud se pokusíte upravit domestikovaná kopyta tolik nakrátko, jako jsou tyto kopyta mustangů, budete muset zeslabit chodidlo, aby se vám to podařilo. Vašemu koni to způsobí velkou bolest.

Kopyto je pružná konstrukce, která reaguje přímo na mechanické působení sil působících na ni z obou stran, z končetiny nad ní a od země pod ní. Sledujte, co se s kopytem děje od jedné úpravy k druhé. Zjistíte, že se objevuje trochu sukně tady a támhle; jedna patka se opotřebovává víc než druhá; špice je buď moc krátká nebo moc dlouhá. Pak musíte přemýšlet, co to způsobilo a použít vhodnou úpravu k povzbuzení kopyta k návratu k jeho ideálnímu tvaru.

Velmi vám doporučuji, aby jste si jednoho ze svých přátel stanovili svým "konzultantem na úpravy". Já sama se stále setkávám se svými přáteli, abychom probrali kopyta jejich koní, nebo mých koní. Pečlivě je pozorujeme a společně přemýšlíme o tom, co se v každém kopytě děje. Jejich názory, otázky a podpora mi umožnily stálé vzdělávání a překonávání překážek.

Kopytní kost

Tady je přiměřeně zdravá kopytní kost z předního kopyta - pohled svrchu, ze strany a zespoda:


Kopytní pouzdro je postavené okolo kopytní kosti, kopytních chrupavek a vazivového střelu. Kopytní stěna a chodidlo jsou přímo připojené ke škáře na kopytní kosti. Úhel špice dobře připojené kopytní stěny musí odpovídat úhlu kopytní kosti, jinak dochází k separaci bílé čáry.

Kost obklopuje vrstva, nazývaná škára, která má mimořádně vysoký přísun krve. Kopyto je pro přežití koně orgán s vysokou důležitostí - jen játra a ledviny mají vyšší přísun krve. Veškerá tvorba tkáně, údržba a uzdravování v kopytě závisí na neustálém zásobování nutričních složek, dovedených do škáry krevním řečištěm.

Škára na spodní straně kopytní kosti je stavební hmotou chodidla.

Z vnější strany kopytní kosti tvoří škára vnitřní stranu "bílé čáry" (laminae), jemně se prolínající struktury, která drží kopytní kost pevně u kopytní stěny; něco jako živý suchý zip. Je to ta samá proužkovaná tkáň, která drží Váš nehet na prstě.

VŠIMNĚTE SI, že vnější povrch kopytní kosti je sklonitý - stěna je nad kostí, takže bílá čára drží kost v zavěšení pod stěnou. Většina váhy koně je nesena bílou čarou.

VŠIMNĚTE SI, že stěna nemůže růst přímo dolů od korunky. Celé kopytní pouzdro, včetně patek a chodidla, roste v tomto sklonu daném kopytní kostí.

Kopytní stěna a vnější strana bílé čáry se vytváří v korunce, stejným způsobem jako se tvoří náš nehet v nehtovém lůžku. Kopytní stěna roste po vnějším povrchu kopytní kosti, pevně připojená lístky (laminae). Kopytní stěně trvá téměř rok, aby ve špici, která je nejdelší, kompletně odrostla.

Kopytní kost má být paralelně se zemí. Co znamená "paralelně se zemí"? Ostrý, zahnutý spodní okraj kopytní kosti tvoří oblouk (jako srp měsíce). Tenhle zahnutý spodní okraj by měl na zemi ležet rovně. To, co můžete vidět na RTG snímcích a řezech středem kopyta, není spodní okraj (který je příliš slabý na to, aby byl dobře vidět), ale řez středem těla kosti, které je konkávní, takže se svažuje nahoru směrem od země. Vidět spodní okraj kopytní kosti na RTG snímcích je velmi složité a to lidi mate.




http://www.kopyta.com/kopyta/smith2.html
Článek Marjorie Smith přeložila Alice Trägerová.
Originál najdete na stránkách
www.barefoothorse.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama