Jak správně krmit koně senem?

1. února 2017 v 9:21 | Deryliiin |  Krmení koní

Jak správně krmit koně senem

Jednou z nejdiskutovanějších oblastí v krmení koní je množství sena, které by kůň měl denně dostat. Vedle zastánců neomezeného předkládání sena stojí ti, kteří překrmování senem striktně odsuzují. Tyto dva nesmiřitelné tábory lidí mají za sebou většinou koně, kteří svou dobrou kondicí podporují zrovna jejich názor. Jak je to možné? Jak to, že některému koni stačí 5kg sena denně a jinému 20 kg pomalu nestačí?
Jako vždy, leží pravda někde uprostřed. V jakékoli oblasti práce s koňmi je potřeba brát v potaz individualitu koně, jeho plemeno, věk, pracovní zatížení, zdravotní a psychický stav. Neexistuje univerzálně platné řešení, které všichni tak usilovně hledají. A ve výživě to platí obzvlášť.
Koně jako takoví jsou uzpůsobení neustálemu příjmu malého množství nutričně chudé píce. Tato věta je klíčem k pochopení správného krmení koní.
 1. Kontinuální příjem malého množství potravy
  1. Koně, kteří žerou seno nárazově (nejčastěji 2x denně) budou potřebovat mnohem větší množství sena, protože tento nefyziologický způsob krmení zatěžuje koňské trávení a kůň krmení nevyužívá tak dobře, jak by mohl. Navíc dochází ke značným ztrátám zašlapáním apod. Hladovění přes den a nedostatečný čas a klid na žrádlo je jeden z nejčastějších nešvarů, se kterým se u koní potkávám. Tito koně často žerou rychle a málo koušou.
  2. Koně, kteří jsou krmeni několika menšími dávkami sena denně vystačí s menším množstvím a často bývají i po psychické stránce mnohem vyrovnanější i pokud množství sena je o něco menší než by mělo být (nejčastěji sportovní koně, kteří jsou krmeni vyšším množstvím žlabových krmiv)
  3. Koně, kteří stojí s hlavou zapíchnutou u balíku sena ve výběhu a programově se přežírají - většinou koně, kteří stojí na malých hliněných výbězích - nudí se a žerou, jako člověk večer u televize. Malý hliněný výběh není fyziologický způsob odchovu. Pusťte takového koně na pastvinu a nejspíš ho u sena ani nezahlédnete.
 1. Nutričně chudá píce
  1. Pokud koně krmíme průměrně kvalitním nebo horším senem, bude ho potřebovat více, než pokud máme krásné kvalitní různodruhové seno plné bylinek, sklizené v optimální vegetační fázi rostlin a bezvadně technologicky vyrobené a skladované. Superkvalitního sena koně tak k dosažení dobré výživné kondice potřebují méně.
  2. Primitivní plemena koní (a koně dobře záživní jako QH atp.) jsou extrémně náchylná na dnešní speciální pastevní směsi a z nich dělané kvalitní seno. Na těchto pastvinách bývají primitivní plemena koní tlustá a musí se jim pastva omezovat. Je proto lepší tyto koně pást na chudých pastvinách s původním porostem a dávat jim živinově chudší seno, aby mohli uspokojit své fyziologické potřeby na žrádlo a nebyli jako dělové koule. Moderní vyšlechtění teplokrevníci jsou na tom samozřejmě jinak.
A jak se výše uvedené projevuje v praxi? Pracující koně, kteří mají vysoké nároky na energii, a proto vyšší dávky žlabových krmiv, mají logicky nižší spotřebu píce. Koňský trávicí trakt není nafukovací. Navíc kůň se naučí využívat primárně ty živiny, které dostává v největším množství. Tzn. Kůň, který dostává denně 3kg ovsa netráví tak efektivně vlákninu v píci jako kůň držený čistě na pastvě nebo senné dietě.
Jako příklad světového jezdce, který odrazuje od neomezeného krmení senem, je často uváděna Anja Beran. Jenže ona své koně krmí superkvalitním napařovaným lučním senem 6x denně. Kdo z nás má takové podmínky?
Píce, nejlépe pastva, je pro koně tou nejpřirozenější stravou a měla by tvořit základ krmné dávky každého koně. Ať už je to vrcholový sportovec nebo domácí mazlíček. Konkrétní množství se pak odvíjí od plemene, typu práce, podmínek ustájení, metabolického typu koně, kvality dostupné píce a mnoho dalšího.
Říct, že neomezený přístup k senu je řešení všeho, je omyl. Stejně tak tvrzení, že průměrnému koni stačí ke zdraví 6kg sena denně.
A rada na závěr? Pokud se budete rozhodovat, jaké krmení je právě pro vašeho koně nejlepší, ptejte se odborníků. Hledejte v praxi člověka, který má za sebou prokazatelně zdravé a úspěšné koně ideálně v počtu kusů vyšší než 1. Hledejte člověka, který se nebojí vašich všetečných otázek. Člověka, který se nebojí říct "nevím" nebo " nejsem si jistý". Člověka, který vám ochotně ukáže svoji práci, úspěchy i neúspěchy, který se stále dál vzdělává a udržuje si určitou pokoru vůči svému oboru, lidem i koním samotným.

Monika Mechová

....................................................................................................................................................................

Autorkou článku je Ing. Monika Mechová, která je také odbornou výživovou poradkyní pro koně.
www: http://krmeni-koni.cz/

......................................................................................................................................................................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama