Časté dotazy na www.konskazubarina.cz

1. února 2017 v 10:43 | Deryliiin |  Koňská zubařina


JAK DLOUHO TRVÁ ÚPRAVA ZUBŮ?

Záleží na více faktorech - spolupráce koně, zda mu byly zuby již v minulosti upravovány (pravidelně/nepravidelně/jak), jestli má neobvyklý problém, vlčí zuby, je ježděn na udidle apod. Obecně by se dalo říci, že standardní úprava trvá přibližně 45 až 60 minut.

JAK ČASTO A PROČ KŮŇ ÚPRAVU ZUBŮ POTŘEBUJE?

Tomuto tématu jsem věnovala celý článek - v rubrice "O koňských zubech" příspěvek "Proč a jak často je nutné koním upravovat zuby". Ve zkratce: mladí koně 1x za půl roku, koně středního věku 1x za rok, starší koně 1 - 2x za rok.

JE POTŘEBA KONĚ NĚJAK PŘIPRAVIT PŘED ÚPRAVOU?

Ano, koník musí být 2 hodiny před mým příjezdem bez žrádla. Neměl by konzumovat ani trávu, seno, slámu.

JAK PROBÍHÁ ÚPRAVA?

Nejprve provádím vnější vyšetření (tělesné kondice, hlavy, zvuk čelistí), pak vnitřní - koni nasadím spekulum ("rozvěrač)" a pomocí očí a hmatu zjišťuji stav chrupu. Vysvětlím, co je potřeba upravit a proč a pustím se do práce. Pomocí celé sady nástrojů provedu úpravy ke zkomfortnění. Následuje závěrečná prohlídka, kde ukáži, co se v hubě změnilo a co se nyní zlepší.

PROČ NESTAČÍ JEDNA RAŠPLE NA VŠECHNY ZUBY?

Minimální počet nástrojů pro základní úpravu je 6. Je to proto, že spodní čelist má jiný tvar než horní čelist, úhly vnějších zubních výrostků jsou jiné než vnitřních (více v článku "Problémy se zuby" v rubrice "O koňských zubech"), horní čelist je do oblouku (více v "Základní informace" v rubrice "O koňských zubech") atd. Nástroje pro extrakci vlčích zubů by mohly být další kapitolou...

CO ZNAMENÁ VYTVOŘENÍ "LŮŽKA PRO UDIDLO"?

Vytvoření lůžka pro udidlo se provádí u koní ke zlepšení ochoty být na přilnutí a spolupracovat s udidlem. Spočívá v zaoblení druhých (jako první se označují vlčí zuby) spodních (306, 406) a horních (106, 206) premolárů, aby se udidlo usadilo a nenaráželo do horního a spodního patra a tzv. "nelítalo v hubě". Pokud se u koně vyskytují vlčí zuby, jsou mu vytrženy, aby též nepřekážely udidlu.

JE KŮŇ PO ÚPRAVĚ ZUBŮ NĚJAK OMEZEN?

Záleží, jak rozsáhlá byla úprava a jestli byl sedován či ne. Pokud nebyl sedován a byla provedena "základní" úprava, není po zákroku nijak omezen. V případě aplikace perorálních anestetik pro zklidnění by něměl před zákrokem a po zákroku 2 - 3 hodiny žrát. Pokud byl vytržen vlčí zub, doporučuje se týden volna od udidla. Trhání vlčích zubů se provádí pod sedací, kůň by po zákroku neměl 2 - 3 hodiny žrát a neměli bychom plánovat závody či podobné akce po dobu 2 - 3 dnů (to platí i po použití perorálních anestetik).

JAKÉ NÁSTROJE JSOU POUŽÍVÁNY PŘI ÚPRAVĚ A PROČ?

Používám manuální nástroje dovezené z USA .PROČ NETRHÁM VLČÍ ZUBY BEZ PŘÍTOMNOSTI VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE?
Aby byla extrakce vlčího zubu provedena opravdu korektně, je často zapotřebí nitrožilní anestezie, kterou může v České republice podávat pouze veterinární lékař. Jsem specializovaný koňský zubař - ne veterinář a podání sedace mi tedy nepřísluší. Jak je správně provedená extrakce vlčího zubu náročná, se můžete podívat níže. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama