Benefity fyzioterapeutického vyšetření

9. února 2017 v 9:05 | Deryliiin |  Fyzioterapie, chiropraxe
Autorka : Monika Plachá

....................................................................................................................................................................

Kůň je svým způsobem vrcholový sportovec. Každý majitel koně tento svůj vrchol vnímá ale jinak. Pro jednoho jezdce znamená být první v cílové rovině, pro druhého zdolání překážky a pro jiného hezká vyjížďka.

Nezáleží na tom, kam jste se se svým koněm zařadili vy, důležité je to, aby se kůň bez problémů a bolesti pohyboval. Ježdění na ohebném, uvolněném a dobře se pohybujícím koni Vám přináší daleko více zážitků z jízdy a výcvik je mnohem efektivnější.
Klouby, měkké tkáně, šlachy a vazy se méně poškozují, kůň je v lepší kondici a je schopen podávat déle kvalitní výkony.
K tomu nám velmi efektivně pomáhá fyzioterapeutické vyšetření koní, které v sobě zahrnuje vyšetření páteře a kloubů, kontrolu svalové a nervové soustavy a fascie.

Mezi základní benefity patří:

Odstranění blokád kloubů, obratlů
Kombinace chiropraktickéhi ošetření a masáže je ideálním řešením v případě, že váš koník má problémy s pohybem, citlivý hřbet, neochotně pracuje na kruhu, kulhá či má jiný zdravotní diskomfort. Masáží dochází k uvolnění zatuhlého svalstva, které je kolem poškozeného kloubu bolestivě a křečovitě staženo. Následuje osteopatické ošetření v případě nálezu blokády obratle a dále se pracuje se svaly tak, aby zůstaly uvolněné a netlačily obratel zpět do pozice, odkud jsem ho vrátila na správné místo.
Při práci s klouby a obratly využívám velmi šetrnou Dornovu metodu, která se u nás používá u lidí, v zahraničí běžně i na zvířatech.

Prevence zranění
Kůň s blokádou kloubů či svalovým poškozením se dokáže hýbat, přenášením váhy na jiné končetiny dokáže spolehlivě maskovat zranění či problém. Daleko horší, než absolvování preventivního vyšetření je ale léčba důsledků toho stavu, proto doporučuji před závodní, či jezdeckou sezónou preventivní kontrolu.

Zvýšení rozsahu a kvality pohybu, zlepšení vytrvalosti
Kůň, který se dobře a bez bolesti hýbe je výkonnější. Jeho klouby, vazivo a šlachy se méně opotřebovávají a jeho kvalitní výkon pohybu má dlouhodobější charakter. Když je kůň pružný a agilní, jeho svaly jsou správně synchronizované, dosahuje lepších výkonů.

Regenerace po závodech či po závodní sezóně
Masáž po závodech či celé závodní sezóně výrazně přispívá k regeneraci svalů, protože v těle koně stimuluje funkce, které podporují odbourávání produktů metabolismu a tyto odpadní látky jsou ze svalů rychleji odplavovány.

Zlepšení psychického stavu
V případě, že kůň není zdravotně v pořádku, velmi často se to projeví na jeho chování a psychickém stavu a změnách chování. Masáže v tomto případě mohou představovat úlevu, relaxaci a pomáhají se vyrovnat se stresem.

Zlepšení krevního oběhu a součást rehabilitační péče či rekonvalescence
Proti oteklým nohám pomáhá krátké cvičení, to je fakt, který ví pravděpodobně každý z nás. Stejně tak kůň po masáži vypadá, jako by cvičil v posilovně. Jeho žíly jsou viditelné a srst lesklá. Když aktivujeme masáží oběhový systém koně, stimulujeme a zároveň podpoříme odbourávání produktů metabolismu.Cvičení je opravdu nejlepší způsob, jak zlepšit krevní oběh. Někteří koně se ale zotavují ze zranění nebo mají po nemoci předepsaný rehabilitační program s omezeným pohybem. A právě zde masáž výrazně pomáhá zlepšit krevní oběh a zabraňuje otokům.
Maséři mohou být volání ke koni, který je pod dohledem veterináře, je v procesu rehabilitace po ortopedickém problému, zranění svalu či jiné měkké tkáně. Když uplyne doma, potřebná pro hojení, mohou masáže, protahování a správný druh cvičení výrazně pomoci procesu procesu rehabilitace tím, že:
- redukují otoky a pomáhají zlepšit krevní oběh
- podporují činnost lymfatického, krevního a arteriálního oběhu
- zvyšují dostupnost výživných látek v dané části těla a naopak povzbuzují funkce, které které odstraňují z těla odpadní látky
- pomáhají při léčbě svalové atrofie
- odstraňují svalovou ztuhlost a smasmy, které nejčastěji vznikají z nadměrné či špatné zátěže koně nebo při bolesti svalu, která může mít mnoho příčin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama