Zdravé funkční kopyto v 15 znacích

31. ledna 2017 v 15:24 | Deryliiin |  Kopyta
Autorem článku je: MVDr. Dominika Švehlová
www : http://www.equichannel.cz
...............................................................................................................................................................

Jak vypadají zdravá kopyta a jak kopyta nemocná nebo nefunkční, abych tuto problematiku shrnula pokud možno z pohledu, který "neslouží žádné konkrétní metodě", nabízím vám seznam některých znaků, kterými se vyznačuje "ideálně" zdravé a funkční koňské kopyto ve světle současných poznatků.
Je třeba si však uvědomit, že koně jsou individua, stejně tak jsou velmi individuální i jejich kopyta. Příroda sama neuznává ideály a díky tomu je tak různorodá. Proto je třeba být do jisté míry při posuzování kopyt svého koně shovívavý, protože i odchylky od "ideálu" (který se samozřejmě časem a nabývajícími poznatky může měnit) ještě neznamenají, že kůň má kopyta špatná. Je třeba jejich tvar posuzovat vždy v souvislosti s historií koně a především s jeho pohybovým projevem. A hlavně nezapomínejte, že jeden tvar kopyt bude výborně funkční v určitých podmínkách, zatímco jiné podmínky budou vyžadovat něco zcela jiného. Stačí si zalistovat webovými stránkami s fotografiemi kopyt různých divokých koní z různých koutů světa a budete se divit, jak různá jsou i jejich kopyta - a jak často se od ideálu liší.
Následující body mohou sloužit majitelům k posouzení stavu kopyt jejich koní (a jako podklad jejich "policejního dozoru" nad prací přizvaných kopytářů či podkovářů), jako určité vodítko pro provádění trimu, pro veterináře například jako vodítko pro posouzení kopyta jakožto možné příčiny ortopedických problémů koně. Jedná se o body obecné, s malými odchylkami platné pro kopyta bosá i okovaná, pro koně různých disciplín a plemen. Oněmi odchylkami pak může být například míra klenutosti chodidla, délka stěny vůči chodidlu, tvar a délka rozpěrek, rovnoměrnost nosného okraje, šířka kopyta a úhel, který svírá kopytní stěna se zemí, šířka střelu a patek, vzdálenost hrotu střelu od předního okraje kopytní stěny apod.
Pokud jinak zdravý kůň chodí pružně a pravidelně na pískové jízdárně, ale po polní cestě dělá ztuhlé krátké krůčky, pak je dost pravděpodobné, že jeho kopyta nejsou zcela funkční či zdravá.
Dá se říct, že v čím více bodech a v čím větší míře se bude posuzované kopyto od tohoto "ideálu" vzdalovat, tím je větší šance, že nebude funkční nebo že je dokonce nemocné, že je zdrojem kulhání, bolesti, nebo "jen" nepohodlí koně.
A ještě poznámka:
Jak poznat, že kopyta daného koně jsou funkční a zdravá? Třeba podle toho, že kůň nekulhá. Ba co víc, že je schopen a ochoten chodit uvolněně, svižně, prostorně a bez váhání plnit požadavky jezdce (kočího). A že toto vše je schopen provádět na téměř jakémkoli povrchu (samozřejmě vyjma extrémů). Pokud jinak zdravý kůň chodí pružně a pravidelně na pískové jízdárně, ale po polní cestě dělá ztuhlé krátké krůčky, pak je dost pravděpodobné, že jeho kopyta nejsou zcela funkční či zdravá.

15 obecných znaků zdravého a funkčního kopyta

Při pohledu z boku:

- 1. osa kopyta by měla odpovídat ose spěnky, čili celý prst má být v přímce, nezalomený (na přední končetině má svírat se zemí úhel cca 45-50°, na zadní končetině cca 50-55°)
- 2. přední stěna má být rovná, nikoli prohnutá nebo vypoulená
- 3. stěna patek by měla být přibližně rovnoběžná s přední stěnou kopyta (obecně se toleruje odchylka cca 10°)
- 4. korunka se má svažovat k patkám rovnoměrně a plynule, nemá vytvářet žádné obloučky
korektní kopyto ze strany

Při pohledu zepředu

- 5. se mají pravá i levá stěna svažovat k zemi ve stejném úhlu, mají být rovné, neprohnuté, nevypouklé

Při pohledu zezadu

- 6. mají být obě patky stejně vysoké
- 7. střelka se má dotýkat země
- 8. rýha mezi patkami nemá být hluboká, ale má tvořit jen široký plochý žlábek
korektní kopyto zezadu-zdola

Celkově

- 9. kopyto má mít hladký povrch bez kroužků, prasklin, sloupků apod.

Při pohledu zespodu

- 10. má být kopyto souměrné, pomyslná čára probíhající střední střelovou rýhou ho má půlit na dvě stejné poloviny
- 11. střel má být tak dlouhý, aby zabíral nejméně 2/3 délky kopyta
- 12. střel má být tak široký, aby prodloužení jeho postranních rýh tečně míjelo zvenku cibule patek (výrazný tvar V střelu)
- 13. chodidlo má být rovnoměrně klenuté pravolevě i předozadně, vytváří nosný okraj v podobě cca 1 cm širokého pruhu podél bílé čáry až po úhly rozpěrek
- 14. kopytní stěna včetně rozpěrek nemá přesahovat úroveň chodidla, rozpěrky mohou být i trochu kratší (součást klenby chodidla)
- 15. bílá čára má být po celém své délce rovnoměrně silná
korektní kopyto zespodu
Samozřejmě existují další znaky, které budou charakterizovat zdravé a funkční kopyto koně, myslím však, že tento výčet je k jeho rozpoznání dostačující.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama