Má na zdraví koně nějaký vliv, v jakém režimu žije ?

31. ledna 2017 v 10:37 | Deryliiin |  Ustájení koně

Já osobně ráda vidím koně na pastvě. Už jen z hlediska, že kůň se v boxe šíleně nudí a vymýšlí různé zlozvyky: hodinaří, obrušuje si zuby, klká. Když zavřu pastevního koně do boxu, šílí, hubne, je znuděný. Když to udělám naopak, mnohdy se setkáme s tím, že kůň vlastně "domů" jít ani nechce a je mu dobře venku ve stádě.

Už od hříbátka je hodně důležité v jakém režimu koník je. Vezměte si, že hříbě má hodně pružná " gumová" kloubní pouzdra, tudíž neumí stabilně stát, jak tedy vznikají křivé nohy a postoje? Když hříbě nemá možnost volného pohybu a různě ve stoje přesouvá svou váhu a houpe se na těch vysokých chůdách, které ho nesou.

Málokterá stáj je natolik vzdušná, že je koník v mimoprašném prostředí, bez toho aby museli vdechovat čpavek. A že má někdo venkovní boxy je bezvadné v tom, že koník vykoukne ven a je na vzduchu, ale hlavu k senu bohužel zase skloní dolů k výkalům a moči a je tam než ho ráno někdo odvede do výběhu a stání vyčistí.
Rozdíl v chování hříběte 24/7 je v tom, že hříbě neustále krok co krok nohu natáhne směrem dopředu. Tudíž tam není riziko toho, že se mu nožka nějak bude křivit.


S osobních zkušeností můžu potvrdit , že venku má kůň mnohem menší zdravotní problémy, než když je v boxe. Kord koníci s pohybovými obtížemi a o dýchacích ani nemluvím.Kůň s artrozou by podlé mého názoru měl mít neustálý pohyb, venku na pastvě, kde i tak nachodí mnohem více.

Spousta koňáků má dušného koníka v boxe, mnohdy i 20h denně, protože chod stáje to jinak neumožňuje. Seno jim namočí,aby nebylo prašné, ale pokud ho nechají namočené několik hodin, jak to bohužel často bývá, je to zdravé?
Namáčení sena ovlivňuje jeho výživovou hodnotu v závislosti na čase. Ponořením sena do vody na dobu delší než 30 minut má negativní dopad na jeho nutriční kvalitu a dochází ke snížení koncentrace některých minerálů. Dvě studie potvrdily, že je tedy dobré pomáhat koním s respiračními problémy namáčením sena, ale zároveň je nezbytně nutné hlídat dobu, po kterou je seno ve vodě - ta by neměla nikdy překročit 30 minut. 30 minut stačí k tomu, aby se eliminoval prach a zároveň se udržela i maximální výživná hodnota sena pro koně. (odpověď čerpána z www.rozumimekonim.cz )

Takže ano, pastevní ustájení je určitě lepší, ale také záleží jak je to pastevní ustájení kvalitní. Jak by mělo vypadat pastevní ustájení, aby koním neškodilo se dozvíte v mém dalším článku.

Určitě netvrdím, že box se nehodí, pokud má koník nějaký problém např. s kopytem a je ustájen v nevhodném pastevním ustájení, je nutné aby byl na suchém, čistém místě poté je nutné přemístit raději koně do venkovního boxu, samozřejmě dočasně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama