Kvalitní pastevní ustájení, podle čeho ho mám hledat?

31. ledna 2017 v 11:45 | Deryliiin |  Ustájení koně
V celku jednoduché je v hlavě si srovnat kde koně chci mít, ale je velmi nelehké takové komerční pastevní ustájení najít.

Doba, kdy šlo především o koně už je asi dávno pryč. To je věta, která mě napadá velmi často. Jak v ježdění, tak i v samotném ustájení.


Pastevní ustájení by mělo splňovat hned několik podmínek:

1) Aby se plně projevoval kopytní mechanismus, který zajistí dobré prokrvení kopytní škáry a tím i růst nové rohoviny, musí se kůň pohybovat po pevném povrchu a musí se pohybovat dostatečně. Tzn. nehledám ustájení, kde 3/4 roku stojí kůň v mokrém, bahnitém výběhu.

2) Vybírejte ustájení dle velikostí výběhů. Kůň ve volné přírodě ujde 10-25km denně, a to po onom pevném pružném povrchu. Pokud máte možnost pouze menšího výběhu, můžete ho rozdělit na různé uličky, aby kůň musel chodit. Ovšem nejsem si jistá, zda se dá v malém výběhu vyhnout bahnu a mokru, pokud není velmi dobře vymyšlen terén, po kterém chodí.

3) Nehledejte ustájení, kde ustajovatel tráví málo času. Lepší je, když koně má někdo často na očích a nedělá mu problém koně prohlédnout, zda z výběhu neutrpěl nějaká zranění, jako např. tržné rány, zda nekulhá atd.

4) Zimní měsíce - téměř všude funguje pastevní ustájení tak, že ustajovatel dovalí balík sena na určité místo a dokud to koně nesežerou, tak to tam takhle stojí. A aby si nedělal nepořádek na jiném místě, tak to celou zimu staví na jedno místo, aniž by uklízel to, co koně nadělali kolem. To je naprosto nevyhovující ustájení, koně stojí v mokrém prostředí, ve svých vlastních výkalech, protože často do sena močí, lehají si a bývá to jediný záchytný bod bez bahna. Díky tomu mají velké problémy s kopyty, začínající hnilobou kopytního střelu. Takto by se ustájení koní nemělo dělat. Ale je to "pohodlné" pro ustajovatele.

Uznejte, že najít takové ustájení není těžké, ale je toto opravdu vhodné ???
zdroj obrázku: distanc.cz
5) Na pastvě musí mít kůň závětří a stín, ať už v podobě mohutných stromů nebo přístřešku.

6) Voda, to že kůň vypije cca 60 litrů denně, je už celkem známe. Tudíž v zimě i v létě musí mít dostatek vody. Výborný je potůček či brod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama