Kopyto jako ukazatel zdraví – je váš kůň v ohrožení?

31. ledna 2017 v 15:26 | Deryliiin |  Kopyta
Autor článku: Petra Šantrůčkováwww: http://www.equichannel.cz

........................................................................................................................
S pomalu se blížícím jarem nepřichází pouze vytoužené sluníčko a teplo, ale i nová šťavnatá pastva, která je pro naše koně velmi nebezpečná. Mnoha majitelům koní dělá vrásky strašák zvaný schvácení - a právem. Právě na jaře máme nejvíce případů akutního schvácení. V následujících řádcích se dozvíte, kdy se máte obávat o zdraví svého koně.
Schvácení je druhé nejnebezpečnější onemocnění koně (na první příčce je kolika), a to především díky nedostatku informací o jeho podstatě, průběhu, příznacích a léčbě. Schvácení kopyt je bolestivé a omezuje životy našich koní. Mnoho lidí si stále myslí, že kůň je schvácený pouze tehdy, až když nastane takový bolestivý akutní záchvat, kdy kůň stojí v typickém postoji a týden se nepohne z místa. Ale tomu předchází dlouhá doba, kdy kopyta velmi jasně hlásí, že je něco špatně - samozřejmě kromě případů nárazových akutních schvácení po útěku k pytlům jádra - a může proběhnout několik mírnějších ataků schvácení, sotva povšimnutelných. Je na nás, na chovatelích, umět rozpoznat veškeré signály a včas zakročit.

Čeho si tedy musíme všímat?

Kopyto je výborný (možná nejlepší) ukazatel zdravotního stavu koně, protože to je první místo, které organismus - reagující na nedostatky či přebytky ve stravě a na nemoci - ochudí kvůli záchraně ostatních tělesných orgánů.
Bohužel dnes je více nemocných kopyt než těch zdravých, a proto nám různé nedostatky, vady a nemoci připadají jako naprosto normální, jako něco, co se nemusí řešit. Tvrzení, že bez kopyta není kůň, se nedá vyvrátit, přesto v praxi stále není zavedená úprava kopyt podle jejich individuálních potřeb, ale podle nějakých norem, které se ukazují jako nedostatečné (6-8 týdnů, a ani tyto časové úseky nejsou často dodržovány) a podle stavu naší peněženky. Pro tuto nedbalost není omluvy.
Nejsmutnější je, že i v knihách jsou často uvedené obrázky a fotky kopyt deformovaných, s nepřirozeným tvarem - schvácených.
 • 1. linie spěnky a kopyta - má být rovná, přechod v korunce hladký
 • 2. linie korunky - klesající k patkám bez výrazných výkyvů
 • 3. kopytní stěna - hladká, bez prasklin, bez kroužků, neprohýbající se, nevybulující se
korektní a nekorektní tvary kopyt
obr. Záměrně byla vybrána "ošklivá kopyta" pro zdůraznění rozdílu, ale musíme si všímat i méně nápadných signálů.
žlábek nad korunkou
obr. Ch. Pollitt - žlábek nad korunkou - něco je špatně!
jemné vlnky na kopytní stěně
obr. Jemné vlnky na kopytní stěně hlásí dlouhodobý "stravovací stres".
 • 4. bílá čára - velmi úzká (cca1 mm), celistvá po celém obvodu, bez separací, bez infekcí
porušená bílá čára

obr. Porušená bílá čára - stravovací problém.
 • 5. chodidlo - tlusté, klenuté, bez otlaků
chodidlo
 • 6. střelka - pevná, celistvá, co nejširší, bez infekcí
střelka
 • 7. proporce kopyta - když kopyto rozdělíme na tři části (od patek ke konci rozpěrek, od konce rozpěrek ke špici střelu a od špice střelu ke špici chodidla), tyto části by měly být zhruba stejně dlouhé. V praxi je častější velmi dlouhý úsek od špice střelky ke špici chodidla.
proporce kopyta

A na celém koni si všímáme:

obézní kůň1. výživný stav - obezita - velké riziko schvácení.

Při dlouhodobém překrmování koně dochází k poruchám metabolismu - rezistence na
inzulín - srovnatelné s lidskou cukrovkou. Tito koně jsou stále hladoví, velmi náchylní na
schvácení a mají typická úložiště tuků:
obr. Někteří chovatelé si myslí, že tlustý kůň je dobrou vizitkou chovu, ale opak je pravdou. Překrmování je ve svém důsledku na zdraví koně srovnatelné s nedostatečným krmením.

Cushingova nemoc2. Hubnutí, neschopnost koně zbavit se zimní srsti, dlouhá kudrnatá srst, tukové polštářky nad očima, deprese - další z metabolických koňských poruch - Cushingova nemoc - velké riziko schvácení.

Pokud váš kůň zapadá do nějaké skupinky, nebo v minulosti prodělal schvácení, patří do rizikových koní. Pokud je kopyto nějak oslabeno, na každý další atak reaguje hůře než kopyto zdravé a silné. Stejně tak koně obézní - přetížený pohybový aparát si nedokáže poradit s dalšími problémy.

Prevence schvácení spočívá v následujících (velmi stručných) bodech:

 • udržování vhodné hmotnosti koně
 • zajištění co nejvíce pohybu
 • správné úpravy kopyt podle jejich potřeb
 • omezení krmení jádrem (až 60% cukrů)
 • omezení krmení bohatou pastvou (až 30% cukrů), krmnou dávku doplnit senem a slámou,
 • rovnováha minerálů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama